کارخانه شرکت سیمان قشم13

بهترین کاربرد سیمانهای تولیدی این شرکت:

 1. قابل استفاده در مناطق گرمسیر ( تیپ II و V )
 2. مصارف ساختماني عمومي (توليد انواع بتن آماده)، توليد محصولات آماده بتني( انواع بلوك- جدول بتني-   سنگفرش هاي بتني…) ؛ (تیپ II )
 3. سد سازی،پل سازی،پی سازی ساختمانها،بتن ریزی های نسبتاً حجیم ؛ (تیپ II )
 4. مسیر عبور فاضلاب صنعتی مانند کانالها و تونلهای انتقال آب ( تیپ V )
 5. سازه‌هايي که در معرض آب‌هایی با شوري و سولفات كم (ppm 150 -1500)و خاک هایی که مقدار سولفات آنها بین  2/0-1/0 درصد است ؛ (تیپ II )
 6. سازه‌هايي که در معرض آب‌هایی با شوري و سولفات زیاد (ppm 1000-1500) و خاک هایی که مقدار سولفات آنها بین  2/0-2 درصد است ؛ (تیپ V )
 7. مخازن بتنی ذخیره آب صنعتی در تصفیه خانه ها و استخرهای آب صنعتی ؛ (تیپ V )

 

شرح  خطرات:

سیمان محرک دستگاه تنفسی و پوست و باعث خطرات جدی برای چشم می شود،همچنین سیمان مرطوب یک محلول قلیایی قوی،تشکیل می دهد که برای پوست،سوزش آور است. در ضمن تماس های مکرر با سیمان خشک،باعث افزایش ریسک آسیب به شش ها می شود.برای جلوگیری از آسیب به ششها باید از فیلتر HEPA  در محل کار،استفاده نمود.در تماس چشم با سیمان،سریعاً با آب فراوان باید چشم،را شستشو داد و از محلول شستشوی چشم آب ایزوتونیک . 9/0%  استفاده نمود.سیمان و محصولات آن را از دسترس کودکان دور نگه دارید.

کلاس خطر:

این سیمان با توجه به دایرکتیو1999/45/EC OR 67/548/EEC دارای خطرات با مشخصه R41/R43 ‚XI:R37/38 ،می باشد.

 

شرایط نگهداری :

برای نگهداری سیمان باید در جای سرد و خشک، نگهداری شود . دیوارها باید از رطوبت و نم کاملاً دور باشند . در صورت امکان در جایی نگهداری شوند که کمترین نفوذ هوا را داشته باشد . نباید بیشتر از 10 پاکت بر روی هم قرار گیرند (مشروط بر اینکه ارتفاع کل آنها از 180سانتی متر تجاوز نکند ) و برای برداشتن پاکتها بصورت پله ای از روی پالت برداشته شوند تا کمترین نفوذ هوا بین پاکت ها جریان پیدا کند . در ضمن پاکتها باید بر روی پالت قرار گیرند تا از رطوبت و نم ، دور باشند .

سیمان های دریافتی را باید به ترتیبی که دریافت کرده اید از قدیمی به جدید مصرف کنید ، چرا که سیمان به مرور زمان سفت می شود . به طور کلی باید اطمینان حاصل کنید که کیسه ها در جای خشک و دور از باران و زمین مرطوب انبار شده اند . مطلوب است کیسه های سیمان در یک انباردر بسته و روی یک پلتفورم حداقل 10 سانتی متر بالاتر از زمین انبار شوند .

کیسه های سیمان باید حداقل 300میلی متر از دیوار و 600میلی متر از سقف فاصله داشته باشند .

 

ضوابط الزامی انبار کردن  و مصرف سیمان فله

سیمان فله باید در سیلوهای استاندارد نگه داری شود ، سیلوهای سیمان باید مجهز به تراز نما باشد ، از آنجا که انتقال سیمان از مخزن کامیون به داخل سیلو به کمک هوای فشرده صورت می گیرد در نتیجه سیمان به تدریج متورم  می شود ، نباید بیش از 80% ظرفیت اسمی سیلوها را پر کرد.

 

نكات توصيه اي و استفاده مطلوب  محصول

 1. شن و ماسه مصرفي بايستي فاقد مواد مضر براي تهيه ملات و در نهايت ، بتن باشند.
 2. مواد زيان آور عبارتند از كلوخه هاي رس و ذرات سست ، ذرات ريز تر از75 ميكرون حاوي رس و شيل، ذرات ريز تر از75 ميكرون فاقد رس و شيل ، زغال سنگ و ليگنيت ، ميكا ، سولفات هاي محلول در آب و كلريدهاي محلول در آب

 

طول عمر محصول

سيمان كيسه اي در مناطقي كه رطوبت نسبي، بالاست بايستي حداكثر45 روز بعد از توليد،مصرف شود و در ساير مناطق تا 90 روز نيز قابل استفاده است.سیمان نگهداری شده در سیلو ، باید حداکثر 90 روز پس از تولید مصرف شود .

 

سلامت و ایمنی

 1. تماس بین پودر سیمان و مایعات بدن ( یعنی عرق و اشک چشم ) می تواند سبب خارش ، تحریک پوست و سوزش شود . این مسأله می تواند برای چشم مشکلات جدی ایجاد کند .
 2. لطفا لباس های محافظ ضد آب مناسب بپوشید .
 3. دستکش و حفاظت چشم ها و صورت
 4. در زمان کار کردن با سیمان ، لباس ها و دستکش محافظ بپوشید و عینک ایمنی استفاده کنید .
 5. درصورت تماس با چشم ، فورا آن را با مقدار زیادی آب شستشو داده و با پزشک مشورت کنید .
 6. بعد از تماس با پوست ، فوراً آن را با مقدار زیادی آب بشوئید . محصول را دور از دسترس کودکان قرار دهید .

 

نکات محیط زیستی

پودر سیمان می تواند به سادگی روی برگ های سبز را بپوشاند و از فوتوسنتز آنها جلوگیری کند . این مسأله سبب افزایش الودگی محیط زیست نیز می شود . بنابراین :

برگ سبز گیاهان موجود در کارخانه سیمان و مکان هایی که از سیمان استفاده می شود را با استفاده از اسپری آب تمیز کنید ( ترجیحا ً هر روز ) . بعد از ترکیب با آب ، سیمان به دلیل خاصیت قلیایی بالایی که دارد به شدت حالت خورنده پیدا می کند و بنابراین برای گیاهان و موجودات زنده به شدت خطرناک خواهد بود . بنابراین لطفا دقت کنید که محیط زیست را با سیمان مخلوط شده آلوده نکنید و اطمینان حاصل کنید که سیمان در درون ساختمان مخلوط می شود و از مخلوط کردن آب و سیمان در جاهایی که به آن نیاز ندارید خودداری کنید .

 

پیشنهاداتی برای آماده سازی سیمان :

 1. تمام ابزار آلات و وسائلی که از آنها برای ترکیب سیمان و استفاد از آن بهره برده اید را تمیز کنید .
 2. رطوبت شن و ماسه را با توجه به نسبت آب به سیمان کنترل کنید .
 3. از مواد با کیفیت استفاده کنید .

سیمان : از محصول دارای برند معتبر استفاده کنید . نام سیمان قشم تضمین کننده کیفیت و تعهد می باشد .

شن : از شن تمیز با کیفیت استفاده کنید . توجه داشته باشید که از شن حاوی نمک  و خاک رس اورگانیک استفاده نکنید .

سنگ : از سنگ های تمیز و با کیفیت استفاده کنید ( ماسه )

آب : از آب تمیز و با کیفیت فقط به میزان کافی استفاده کنید تا ترکیب کارایی لازم را داشته باشد . استفاده از آب زیاد سبب کاهش قدرت و سخت شدن بتن می شود .

به طور کلی ، هر چه بیشتر برای یک مقدار مشخص سیمان از آب استفاده کنید ، بتن یا ملاتی که تولید می شود ضعیف تر خواهد شد . بنابراین نکته مهم این است که از حداقل میزان ممکن آب برای ساخت سیمان استفاده کنید تا ترکیبی با کارایی بالاتر داشته باشید .

 

ترکیب کردن :

همه مواد را با استفاده از ظرف های مناسب به شکل دقیق اندازه گیری کنید ( فرغون یا سطل ) . آنقدر به مخلوط کردن ادامه دهید تا یک رنگ یکدست به دست بیاید . در زمان مخلوط کردن آب اضافه کنید اما توجه کنید که زیاد آب نریزید .

 

عمل آوری :

بتن را باید حداقل به مدت 7 روز نمدار نگاه دارد تا از ترک خوردن آنها جلوگیری شود و مطمئن شویم که مقاومت آن تقویت شده است . به آرامی آب را روی آن اسپری کنید یا روی آن را با پلاستیک بپوشانید تا جلوی خشک شدن آن را بگیرید .

 

محافظت از کار :

با وجودی که در زمان عمل آوری باید بتن را مرطوب نگاه دارید ، اما باید همیشه از بتن تازه در برابر باران محافظت کنید تا سخت شود .

 

نکات ایمنی در زمان کار کردن با سیمان :

سیمان یکی از محصولاتی است که به سادگی در دسترس همه قرار دارد و ممکن است افراد بدون رعایت نکات ایمنی از آن استفاده کنند . نکته مهم این است که در زمان کار با سیمان آگاهانه عمل کنید .